تابلو فشار متوسط

تابلو فشار متوسط

انواح طرح های تابلو برق

تابلو برق ها  عمدتا در دو طرح سیواکن (SIVACON) و ریتال (RITTAL) ساخته می شوند.

1- تابلو برق طرح سیواکن Sivacon:

این طرح بیشتر در مراکز بزرگ و پرمصرف از قبیل نیروگاهها، شرکت های نفت، پست های برق و کارخانجات بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد و نیاز به فضای زیاد دارد. این تابلو ها بصورت کشویی و فیکس قابل ساخت می باشند. مونتاژ مکانیکی این تابلوها مهمترین بخش آنها بوده و پیچیدگی خاصی دارد.

2- تابلو برق طرح ریتال Rittal:

طرح ریتال یکی از پر کاربردترین طرح ها در ساخت تابلو می باشد و کاربردهای فراوانی در صنعت دارد و به فضای کمتر نسبت به طرح سیواکن نیاز دارد و به صورت دیواری و ایستاده ساخت و عرضه میگردد.بسته به نیاز کارفرما تابلو ها به صورت روبند دار ساخته می شوند. جنس روبندها می تواند از جنس فلزی و یا شیشه و طلق باشد.

تجهیزات تابلو های برق

تابلوی فشار ضعیف از مولد ولتاژ فشار ضعیف یا ترانسفورماتور با ولتاژ 230/400 ولت تغذیه خواهد نمود. (ولتاژ اولیه ترانسفورماتورها معمولا 6 کیلو ولت، 11 کیلو ولت یا 20 کیلو ولت می باشد.) این تابلوها دارای تجهیزات برای قطع و وصل، کنترل، اندازه گیری، حفاظت و تنظیم می باشد و در اصل برای کنترل تجهیزات الکتریکی با ولتاژ 400 ولت سه فاز و 230 ولت تکفاز می باشند.

تابلوی فشار ضعیف شامل راه انداز موتور، مرکز کنترل موتور (MCC)، کلید مدار ورودی (Incoming)، کلید اتصال بین دو شینه (Bus Coupler) ، مصرف کننده های خروجی و سوئیچ فیوز و لوازم جانبی می باشد که همه این اجزا را در نقشه تک خطی (Single Line Diagram) نشان می دهند. کلیدهای قدرت ورودی اگر بیش از یکی باشد باید در حالت عادی بسته باشند. کلیدهای قدرت رابط بین دو شینه می توانند بر اساس شرایط بسته یا باز باشند. در صورت باز بودن زمانی که یکی از کلیدهای ورودی باز شود باید بطور خودکار بسته شود. طریقه کار کلید رابط بر اساس شرایط و منطق پروژه که می بایست به تایید کارفرما رسیده باشد انتخاب خواهد شد و در دیاگرام تک خطی و دیتا شیت مربوط به تابلو ذکر خواهد شد. شماتیک حفاظتی و ارتباط و قفل متقابل میان کلیدهای ورودی و رابط بین دو شینه با کلیدهای بالادست باید حتما در نظر گرفته شود. لازم به ذکر است دیاگرام تک خطی معمولا فقط اجزای اصلی تابلوی فشار ضعیف را نشان می دهد. شماتیک کنترل، حفاظت و اندازه گیری، نقشه های سیم کشی و جداول مربوطه در صورت لزوم به دیاگرام تک خطی پیوست خواهد شد.

slide-background

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای لنا یزد محفوظ می باشد. @ 2021

طراحی و اجرا در استودیو فونیکس